שאלות ותשובות

המחזור שלי

2 דקה
FAQ

כמה דם אני מאבדת במהלך המחזור שלי?

אישה מאבדת בממוצע 3-5 כפות של דם ורקמה של רירית הרחם במהלך המחזור. הכמות משתנה מ- 75 מ"ל (רבע כוס) ל- 125 מ"ל (חצי כוס) לכל היותר. האחות בורג'י

מדוע המחזור שלי לא מגיע באותו התאריך בכל חודש? האם אני צריכה להיות מודאגת?

לא, את לא צריך לדאוג! זה נורמלי שהמחזורים החודשיים לא מגיעים באותו תאריך בכל חודש - אז אל תהיי מודאגת אם זה קורה לך. הסיבה לכך היא שוסתות מגיעות במחזורים - מחזור הוא מהיום הראשון של וסת אחת עד ליום הראשון של הוסת הבאה - ולא בהכרח חודש מלא. מחזור אורך בדרך כלל כ- 28 יום, אך מכיוון שהם נשלטים על ידי הורמונים, רגשות, תזונה, בריאות ואורח חיים, הם יכולים להיות קצרים יותר (21 יום) או ארוכים יותר (לפעמים עד 90 יום). זה אומר שהמחזור שלך יכול להגיע מוקדם או מאוחר יותר ממה שציפית.

אני מקבלת מחזור פעמיים בחודש, זה נורמלי?

אם יש לך מחזור בתחילת החודש, ועוד אחד לקראת סוף החודש, זה פשוט אומר שיש לך מחזור קצר. מחזור הוא מהיום הראשון של וסת אחת ועד היום הaראשון של הוסת הבאה שלך. לוקח כמה שנים עד שהמחזורים שלך 'מתקבעים', כלומר בשנים הראשונות של קבלת המחזור, חלק מהמחזורים יהיו קצרים (אולי 21 יום) בעוד שאחרים יהיו ארוכים יותר. אורך המחזור תלוי בזמן בו את מבייצת או כשביצית מבשילה. אם את מבייצת מוקדם במחזור, תקבלי את המחזור מוקדם יותר. אם את מבייצת מאוחר יותר, המחזור שלך יתחיל מאוחר יותר. זה די נורמלי ואין מה לדאוג!

האם אני יכולה לקיים יחסי מין במהלך המחזור?

הבחירה לקיים יחסי מין בזמן המחזור היא אישית. בעוד שיש נשים שמרגישות בנוח לקיים יחסי מין כשיש דימום, יש גם נשים שלא מקיימות יחסי מין במהלך תקופה זו. במידה ואת מקיימת יחסי מין בזמן המחזור, חשוב לדעת שזה עשוי להיות מסוכן כאשר מדובר ביחסי מין מזדמנים או כשיש מספר שותפים. הסיבות לכך הן: 1. קיים סיכון להריון (אם יש לך מחזור קצר). 2. קיים סיכון עצום לזיהומים המועברים במגע מיני בגלל סביבת הדם של הנרתיק. 3. צוואר הרחם שלך (פה הרחם) פתוח במהלך המחזור ומשאיר לזיהומים - חיידקיים, פטרייתיים או ויראליים - דלת פתוחה לרחם שלך, לצינורות, לאגן ולבטן. 4. זיהום המועבר במגע מיני יכול להפוך למחלה המועברת במגע מיני - לעיתים קרובות לכל החיים! 5. נגיפים מסוימים כמו וירוס הפפילומה האנושי (HPV) מגדילים את הסיכון של אישה לחלות גם בסרטן צוואר הרחם ואחרים כמו כלמידיה עלולים לגרום לאי פוריות.

באיזו תדירות אני צריכה להחליף תחבושת היגיינית/טמפון?

בעוד שנשים מסוימות עשויות להזדקק להחלפת פדים / טמפונים בתדירות גבוהה יותר (במיוחד ביום הראשון והשני של המחזור שלהן) עליך להחליף מדי 3 - 4 שעות.

למה לבנות יש מחזור?

לבנות יש מחזור כי הן מיוחדות! יש לנו את כל האיכויות של גבר אבל עם משהו נוסף - איבר (בגודל האגרוף שלך) שמתכונן לתינוק, ואז מ-ת-מ-ת-ח עם תינוק שגדל במשך 9 חודשים! מדהים! הטבע והחיים המודרניים מתנגשים כאן קצת, מכיוון שכשילדה צעירה מתחילה לקבל את המחזור שלה; זה אומר שהיא מכינה ביצית ואת הרחם שלה להריון! צעירות מדי ועדיין לא מוכנות לאימהות, נערות צעירות צריכות ללמוד להתמודד עם מחזור 'מדמם' או 'ניקיון' של הרחם - בממוצע כל 28 יום. תחשבי על זה ככה - הוסת היא חגיגה של הנשיות שלך - והדימום הזה מאפשר לך לדעת שגופך עובד כמו שצריך!

בדרך כלל המחזור שלי מופיע לסירוגין: חודש כן – חודש לא. האם זה נורמלי? מה גורם לכך?

נשמע שיש לך מחזורים ארוכים יותר - מחזור הוא מהיום הראשון של וסת אחת ליום הראשון של הוסת הבאה שלך. זה בסדר שיש מחזורים ארוכים יותר! לפעמים אירועים בחיים שלך יכולים לעכב 'ביוץ' או הבשלה של ביצית. כשזה קורה, מחזורים חודשיים מגיעים מאוחר יותר. אם אישה אינה פעילה מינית, היא לא צריכה לדאוג אם המחזור שלה יגיע מאוחר יותר. גורמים נוספים לעיכוב בביוץ הם: 1. לחץ 2. פעילות גופנית קיצונית 3. דיאטה קיצונית (אנורקסיה) 4. מצוקה רגשית.

אני יכולה ללכת לשחות כשאני במחזור?

כמובן שאת יכולה ללכת לשחות במחזור! רק וודאי שאת עם טמפון ולא עם תחבושת!

האם אאבד את בתוליי אם אשתמש בטמפון?

קיום יחסי מין הוא הדרך היחידה לאבד את הבתולים. לבחירתך במוצרי היגיינה אישיים אין כל השפעה, ולכן אין שום סיבה שלא תשתמשי בטמפונים לפני שאת פעילה מינית.

האם אני יכולה להיות בסביבת בנים כשאני במחזור?

כן את יכולה להיות בסביבה של בנים כשאת במחזור. בנים לא יודעים שיש לך מחזור, אלא אם את אומרת להם.

באיזה גיל אמורים לקבל מחזור בפעם הראשונה?

המחזור הראשון יכול להתחיל בכל עת מגיל 8 עד 18! הכל תלוי בסגנון חיינו ובגנטיקה שלנו. בנות שמאוד מוכוונות לספורט והן גבוהות ושדופות נוטות להתחיל את גיל ההתבגרות ולקבל מחזור בגיל מבוגר יותר. ילדה שמתחילה לפתח שדיים כשהיא צעירה נוטה לקבל מחזור כשהיא צעירה יותר. עובדה מעניינת - בנות שמקבלות את המחזור צעירות יותר נוטות להפסיק לקבל את המחזור שלהן כשהן מעל גיל 50. בנות שמקבלות את המחזור מאוחר יותר בדרך כלל מפסיקות לקבל את המחזור שלהן מוקדם יותר - לפעמים באמצע שנות ה -40 שלהן!

מה כדאי לי לעשות כשאני מקבלת מחזור בפעם הראשונה?

הצמידי את התחבושת לביטנת התחתונים. החליפי את התחבושת כל 4 שעות לפחות. עטפי את התחבושת המשומשת בנייר טואלט או בחבילה המצורפת. המשיכי את היום כאילו לא קורה דבר! אחותי בת 21. החודש המחזור שלה נמשך יום אחד. זה נורמלי? מה גורם לזה? האם היא צריכה להיות מודאגת?

היי. אם זה לא קרה לאחותך בעבר והיא קיימה יחסי מין כשבועיים לפני המחזור של היום הבודד, הסבר אחד לכך יכול להיות שהיא בהריון. כאשר הביצית המופרית מתחפרת בתוך רירית הרחם (הנקראת אנדומטריום ההופכת לוסת) היא עלולה לגרום לדימום קל. נשים חושבות שזה מחזור כשלמעשה הן בהריון. הייתי מציעה שהיא תקנה לעצמה ערכת בדיקת הריון ביתית. סימנים נוספים להריון הם שדיים שמרגישים 'מלאים יותר', בחילות בבוקר, רגשנות, והצורך לעשות פיפי בתדירות גבוהה יותר. סיבות אחרות לוסת קלה וקצרה מאוד עשויות להיות לאחר זריקה למניעת הריון (זה למעשה מפסיק את קבלת המחזור החודשי לאחר זמן מה), הוסת הראשונה לאחר נטילת הגלולה למניעת הריון או הכנסת השתל התת-עורי למניעת הריון. במקרה זה, אחותך יכולה לדבר על כך עם האחיות במרפאה, אבל אני בטוחה שהן יגידו לה שיכול להיות שגופה פשוט 'מסתגל' להורמוני המניעה. אני מקווה שהעצה הזו עוזרת.

מה קורה אם אני מקיימת יחסי מין בלי אמצעי מניעה (בשיטת משגל נסוג) כמה ימים לפני המחזור?

אוקי- 'משגל נסוג' אינו בטוח מכיוון שלזרעים יש זנבות קטנים ואלה עוזרים להם לשחות. עם זאת, קיום יחסי מין לפני מחזור הוא 'בטוח יותר' - עד כמה שזה אפשרי כהגנה מפני הריון. אבל סקס לא מוגן משאיר אותך פתוחה ופגיעה לכ -35 זיהומים המועברים במגע מיני. לא רעיון טוב ….!!!

השדיים שלי תמיד כואבים קצת לפני הופעת המחזור. למה?

זה נקרא כאבי שדיים מחזוריים שמתחילים כאשר נשים מתחילות לקבל את המחזורים החודשיים שלהן וממשיך בכל מחזור עד גיל המעבר. שינויים בשד מתחילים באמצע המחזור כאשר רמות ההורמונים גבוהות. ואז רגע לפני המחזור, רמות הורמונליות נמוכות מפעילות וסת. זה יכול לגרום לשדיים להרגיש כבדים ולא נוחים. דאגי ללבוש חזייה תומכת ונוחה במהלך תקופה זו.

מה גורם לדימום כבד?

עבור חלק מהנשים זרימה כבדה היא גנטית - במילים אחרות, ייתכן שלאמא שלהן היו מחזורים כבדים. יש נשים שיש להן מחזורים כבדים יותר כאשר יש להן רקמת שומן רבה יותר לאחסון ההורמון הנקרא אסטרוגן. אסטרוגן הוא ההורמון שעוזר לרירית הרחם לצמוח. יותר אסטרוגן = רירית עבה יותר = מחזור כבד. אם מחזור מגיע באיחור, הזרימה עשויה להיות כבדה יותר.

מה זה אומר כשהמחזור של אישה מגיע לפני הזמן הרגיל שלה?

וסת מוקדמת אינה מהווה בעיה - זה פשוט אומר שהיה לך מחזור קצר יותר. מחזור הוא מהיום הראשון של וסת אחת ועד היום הראשון של הוסת הבאה שלך - מספר הימים הממוצע הוא בדרך כלל 28 (לפעמים המחזורים קצרים יותר - לפעמים הם ארוכים יותר וזה נורמלי). אין סיבה לדאגה!

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי או רפואי, יש להשתמש במידע באתר כמדריך בלבד.